Atlas firem na zpracování biologicky rozložitelného odpadu v Moravskoslezském kraji
SOMA a.s.
SOMA Markvartovice je firma, která se zabývá nakládáním s odpady. Součástí podniku je překládači a třídící stanice, recyklační zařízení, zařízení k výrobě paliv, kompostovaní plocha a také skládka odpadů. Hlavní sídlo firmy a k tomu přilehlé areály sídlí na okraji města Hlučín na ulici Markvartovická. Skládka odpadů se nachází přibližně 3 km od sídla firmy mezi Hlučínem a obcí Markvartovice. SOMA Markvartovice spadá pod Dánskou společnost Marius Pedersen a.s., která se specializuje na nakládání se všemi druhy odpadů, kompletní řešení pro města a obce v oblasti údržby veřejných prostor, vývoj vlastních technologií na přepravu, zpracování a využití odpadů.
Kompostování v SOMA Markvartovice
Kompostování se řídí Zákonem o odpadech č. 185/2001 Sb. a také vyhláškou č. 294/2005 Sb. ač. 341/2008 Sb. V rámci kompostování mohou být využity i materiály, které zvyšují účinnost a kvalitu kompostovacího procesu.
-
snížit či zastavit účinnost kompostovacího procesu,
-
snížit využitelnost výsledného produktu kompostování (např. z důvodu vysokého obsahu těžkých kovů).
Rovněž nelze kompostovat odpady s obsahem nežádoucích příměsí, velmi silně zapáchající odpad nebo odpad v tekuté formě.
Průběh kompostování:
a) Vozidlo s bioodpadem je nejdříve zkontrolováno obsluhou zařízení, zda odpovídá deklaraci a dokladům o odpadu.
b) Odpad je zvážen a zaevidován, vozidlo je nasměrováno k místu vykládky.
c) Přijatý odpad jev případě potřeby dále zpracován (drcení, míchání, odstranění nežádoucích složek).
d) Dále je odpad zakládán do tvaru zakládky trojúhelníkového nebo lichoběžníkového tvaru.
e) V případě více zakládek s různým výsledným použitím, jsou od sebe odlišeny a odděleny tak, aby nedocházelo ke vzájemnému smíchání.
Optimální podmínky pro rozvoj mikroorganizmů, které rozkládají organickou hmotu:
a) dostatečný obsah organických látek,
b) vhodný poměr uhlíku a dusíku,
c) potřebná vlhkost v průběhu celé doby kompostování,
d) úprava pH v případě potřeby,
e) provzdušnění substrátu,
f) případná regulace teploty v průběhu kompostování.
Tabulka 1 Přehled druhů odpadů, které jsou v zařízení ukládat dle vyhlášky ů. 93/2016 Sh. o Katalogu odpadů (SÓMA Markvartovice - Kompostáma Markvartovice)
index 1) podléhají souhlasu a kontrole Krajské veterinární správy,
index 2) podléhají kontrole podle tabulky č. 5. 4 přílohy č. 5 vyhlášky o bioodpadech.určité zmetkové potraviny - výběr zmetkových potravin podle Nařízení Komise (ES) ze dne 3. února 2006 č. 197/2006 Sb., neživočišného původu nebo neobsahující produkty živočišného původu jako například pečivo, těstoviny, cukrářské výrobky a podobné výrobky, které z obchodních důvodů, z index 3) důvodu závady při
výrobě, balení nebo jiné závady nepředstavují nebezpečí pro zdraví
lidí nebo zvířat a nejsou již určeny k lidské spotřebě a zbavené obalů mohou být zpracovány v zařízeních na výrobu bioplynu nebo kompostování, která nepodléhají schválení Krajské veterinární správy ani její kontrole.
SOMA Markvartovice používá standardizovaný seznam odpadů pro všechny kompostárny. Informace o seznamu přijímaných odpadů v konkrétním zařízení jsou k dispozici na každé provozovně.
Odstraňování odpadů na řízených skládkách
Skládky odpadu zcela ekologicky a bezpečně zajišťují konečnou ukládkujiž nevyužitelného odpadu. Konstrukce skládek se řadí mezi technické stavby a musí splňovat vysoké nároky, např.:
-
trvalá odolnost proti mechanickým, fyzikálním, chemickým a biologickým vlivům,
-
začlenění skládky do okolního reliéfu krajiny.
Rekultivace
Po zaplnění příslušné části skládky (etapy/sekce) odpadem po výškovou kótu dle projektu byly svahy a koruna překryty vyrovnávací vrstvou ze zemin a jiných vhodných materiálů a odpadů. Toto opatření zabraňuje uvolňování úlet a škodlivých emisí z doskládkované části. Rekultivace skládky byla prováděna po částech tak, jak to jen bylo technicky možné - zejména s ohledem na „sedání“ uloženého odpadu, které by mohlo poškodit rekultivační vrstvy. Rekultivací povrchu skládky je zabráněno vnikání srážkových a povrchových vod do skládkového tělesa.
Sklony svahů a koruny jsou v souladu s výkresovou dokumentací tak, že zajištěna jejich stabilita a odtok srážkové vody do záchytných příkopů po realizaci rekultivace. Průsakové vody ze skládkového tělesa jsou po dobu jejich tvorby sváděny drenážním systémem do nepropustných jímek.
Skladba rekultivačních vrstev může být následující:
- vyrovnávací vrstva ze zemin na povrchu uložených odpad,
- těsnění fólií tl. 1 mm nebo jílovým těsněním,
- drenážní vrstva z kameniva vhodné frakce,
- podorniční vrstva ze zemin a vrstva biologicky aktivní ornice s ozeleněním.
V případě, že produktem rozkladu uložených odpadů bude skládkový plyn v takovém množství a kvalitě, že bude třeba jej jímat a dále s ním nakládat (viz ČSN 83 8034), je v rámci rekultivace realizován i odplyňovací systém, tvořený jímacími studnami a sběrným a svodným potrubím. Postupnou rekultivací po dosažení projektovaných výšek a tvarů tělesa skládky došlo k optickému začlenění skládkového tělesa do okolní krajiny.
Po ukončení skládkování provozovatel dále pečuje o skládku, tj. zajisti odvoz a zneškodnění průsakových vod, funkčnost drenážního potrubí, jímání, odstraňování, popř, využívání skládkového plynu, čištění potrubí, monitorovacích vrt apod, po dobu stanovenou rozhodnutím příslušných orgánů státní správy a legislativou. Řešení rekultivace bylo a je projektováno v souladu s platnou legislativou a příslušnou technickou normou (ČSN 83 8035).