top of page

FCC Environment

Dnešní firma FCC Environment dříve známá, jako .A.S.A. spol s.r.o., je jednou z největších evropských firem, zabývající se nakládáním s odpady a poskytováním komunálních služeb. Lídrem této společnosti je nyní Španělská společnost. V České republice působí od roku 1992. V současné době tvoří skupinu FCC v ČR 21 samostatných ekonomických subjektů. Tyto firmy obsluhují více než 1,2 milionu obyvatel.

FCC Environment se zabývá nejen využitím, ale také odstraněním odpadů. Součástí nabídky služeb je také zpracování druhotných surovin, provoz solidifikačních jednotek a biodegradační plochy. Zajišťuje sanaci starých ekologických zátěží, projektuje, staví a rekultivuje vlastní skládky. Také se zabývá čištěním a zimní údržbou komunikací, výrobou alternativního paliva a recyklací odpadů s cílem vrátit odpady zpět do výrobního procesu.

Historie společnosti

Firma FCC Environment (.A.S.A. Holding) byla založena v roce 1988 v Rakousku. Již v roce 1991 poprvé vstoupila na trh střední a východní Evropy- založení konzultační firmy v Brně. V roce 1992 byla založena první .A.S.A. Brno a Únanov.

Během několika let se zakládaly firmy po celé České republice, avšak nejdůležitějšími kroky byly např. sanační práce v projektu KORAMO Kolín (pozdější PARAMO), kdy došlo k přepracování odpadů na tuhé alternativní paliva (TAP) KORMUL. V roce 2001 proběhlo zahájení TAP linky. Např. v roce 2008 Firma .A.S.A. s.r.o., odkoupila skládku průmyslových odpadů Řepiště od obce. V roce 2012 se otevřela nová třídící linka REGIOS v Úholičkách a překládací stanice v Ďáblicích. V roce 2015 proběhlo vytvoření nové dekontaminační a biodegradační plochy v Žabčicích.

Technika a zařízení

Firma vlastní více než 550 ks nákladních a speciálních vozidel a více než 2 000 ks velkoobjemových kontejnerů. Pod sebou má 12 skládek odpadů a 4 biodegradační a dekontaminační plochy. Také má 3 kompostovací zařízení a 2 solidifíkační linky, dále 2 linky na výrobu TAP a 7 linek na třídění odpadů. V neposlední řadě má také 3 překládací stanice. Na obr. 1 lze vidět vývoj obratu v mid. Kč za období 2006-2015.

                                                                                      Obrázek 1: Vývoj obratu v mld. Kč za období 2006-2015

Skládka S-NO Řepiště

Celá skládka je v souladu s vyhláškou č. 294/2005 Sb., o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu a o změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady. Sloužila jako zařízení k odstraňování odpadů, ukládání v úrovni nebo pod úrovní terénu. Tato skládka je rozdělena na 3 kazety a celková projektovaná kapacita skládky je 214 761 m3.

Kazeta č. 1

-         Projektovaná kapacita 68 927 m3,

-         Ukončení ukládám odpadů v roce 2007.

Kazeta č. 2

-         Projektovaná kapacita 85 613 m3,

-         Uvedení do provozu v roce 2007.

Kazeta č. 3

-         Kazeta připravená k ukládání odpadů s projektovanou kapacitou 60 221 m3,

-         Uvedení do provozu v roce 2012 (jaro).

Mezi přímo spojení činnosti souvisí také nakládání s odpady, které zahrnuje činností jako příjem a evidencí odpadů, tyto odpady jsou evidovány pomocí silniční váhy DPT, dále také ukládání, hutnění odpadů a provádění překryvu, což je zajišťováno pomocí kolového nakladače,

Rekultivace

Účelem rekultivace byla úprava skládky, zabránění vnikaní srážkových vod do tělesa skládky, zřízení drenážních a ochranných vrstev a vytvoření rekultivační vrstvy včetně biologické rekultivace. Rekultivace se provedla do jednoho roku bezprostředně po ukončení ukládání odpadů do jednotlivých kazet čili uzavření těchto kazet (jejich částí). Celková rekultivace skládky se provedla do 3 let od ukončení skládkování.

Další monitoring

a) Denně sledované ukazatele

  1. Sledování meteorologických ukazatelů (teplota vzduchu, stav počasí),

  2. Množství recirkulované průsakové vody na těleso skládky (výpočtem dle výkonu čerpadel a doby čerpání),

  3. Funkčnost technického vybavení skládky - vizuálně.

b) Ročně sledované ukazatele

Množství odpadů na skládce, dodržován skládky (zejména sklon svahů), sesedání a změny tvaru skládkového tělesa dle příslušných norem.

c) Jednorázové sledované ukazatele

Celistvost fólie - geoelektrickým měřením, měření probíhá před započetím skládkování do jednotlivých kazet a při dosažení mocnosti asi 2 m uloženého odpadu.

d) Ukazatelé sledované 1 x za dva roky (čištění drénů)

e) Ukazatelé sledované 1 x za 5 let 

Zkoušky vodotěsnosti jímek průsakových vod. První zkouška byla provedena 1.5.2008.

Biodegradační plocha, Sviadnov

Plocha slouží k dekontaminaci odpadů znečištěných ropnými látkami (PAU, BTEX) resp. látkami odbouratelnými schválenými biopreparáty. Objekt zařízení k úpravě, využívání a odstraňování odpadů je umístěn v areálu firmy AGRO Frýdek-Místek, spoí. s r.o. ve Sviadnově, na ulici K Čističce, Sviadnov.

Celková zastavěná plocha objektu je 2 783 m2. Pro samotnou manipulaci s odpady je využíváno 12 boxů tj. cca 1 980 m2. Při ukládání odpadů do výše cca 1,5 m tak činí okamžitá kapacita 2 970 m3, tj. 5 940 tun. Projektovaná kapacita upravovaných odpadů v zařízení činí 12 000 t/rok.

 

Součástí technologie je kovová nádrž pro přípravu biopreparátu, která je umístěná uvnitř objektu o objemu cca 35 m3. Manipulace s naváženým odpadem a mechanické zpracování upravovaných odpadů je v zařízení prováděno čelním nakladačem, jejímž konečným produktem jsou sloučeniny nebo směsi, které se odstraňují některým z postupů uvedených v příloze č. 4 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Znečišťující látky jsou ze stacionárního zdroje odváděny do ovzduší přirozenou ventilací přes povrch dekontaminační plochy. Stacionární zdroj není vybaven ani komínem ani výduchem.Součástí technologie je kovová nádrž pro přípravu biopreparátu, která je umístěná uvnitř objektu o objemu cca 35 m3. Manipulace s naváženým odpadem a mechanické zpracování upravovaných odpadů je v zařízení prováděno čelním nakladačem, jejímž konečným produktem jsou sloučeniny nebo směsi, které se odstraňují některým z postupů uvedených v příloze č. 4 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Znečišťující látky jsou ze stacionárního zdroje odváděny do ovzduší přirozenou ventilací přes povrch dekontaminační plochy. Stacionární zdroj není vybaven ani komínem ani výduchem.

Příprava pracovního roztoku biopreparátu

Do vody je naočkováno bakteriální inokulum, dále jsou přidány živiny. Provzdušňování je realizováno prostřednictvím dmýchadla přes areační členy vevnitř benkaloru. Nádrž benkaloru je vytápěna topnými tělesy pro zajištění teploty. 

Monitoring 

Na této ploše je prováděn pravidelný monitoring zejména sledování podzemních vod a výskyt látek PAU a BTEX. Tento monitoring je prováděn pomocí monitorovacích vrtů V1 a V2, které jsou součástí biodegradační plochy. Dále se provádí běžný monitoring funkčností vybavení. Ročně se kontroluje množství odpadů, které bylo přijato na tuto plochu k úpravě, množství upraveného odpadu, použití biopreparátu a v neposlední řadě množství maíeriátů/odpadů ke zlepšení biomechanických vlastností základek.

Tyto záznamy jsou evidovány v provozním deníku.

bottom of page