top of page

OZO Ostrava s.r.o.

Společnost OZO Ostrava vznikla v roce 1949 pod názvem TAZSMO neboli Technické A Zahradní Služby Města Ostravy. Tehdy společnost zajišťovala svoz a skládkování odpadu z města Ostravy a z okolních obcí a také pro město Ostrava zajišťovala veškeré zahradní sadové práce. Postupem času se společnost proměnila a zůstala pouze u svozu a zpracování odpadů. Proto název OZO Ostrava neboli Odvoz a Zpracování Odpadů. Po roce 1990 byla rozpočtová organizace transformována na organizaci příspěvkovou a nakonec v roce 1995 na společnost s ručením omezeným.

V dnešní době je společnost OZO Ostrava firmou zabývající se komplexním nakládáním s odpady nejen v Ostravě. Některé provozovny společnosti nabízejí také komerční technické služby. Nezabývá se pouze komunálním a separovaným odpadem z domácností, ale také komerčními odpady. Zpravuje svou vlastní skládku komunálního odpadu a vlastní kompostárnu. Ve svém závodu provozuje rozdružování velkoobjemného odpadu, skleněného odpadu, plastového a papírového odpadu. Vyrábí své tuhé alternativní palivo tzv. PALOZO. Provozuje také vzdělávací centrum pro mládež a snaží se o osvětu mezi lidmi.

Kompostárna Hrušov

Kompostárna společnosti OZO Ostrava se nachází v areálu skládky v Ostravě Hrušov. Zde je svážen bioodpad ze všech sběrných dvorů provozovaných společností, ale i ze sběrných dvorů menších obcí z okolí Ostravy, dále bioodpad z domácností nebo také zeleň z údržby města.

Vybudování kompostárny, stálo společnost 17 miliónů. Devět miliónů bylo potřeba na výstavbu kompostárny a dalších osm na strojní vybavení. Kapacita kompostárny je 12 tisíc tun zeleně ročně a tato kapacita je každý rok naplněna, někdy lehce překročena. Ze sváženého bioodpadu společnost vyrábí velmi kvalitní kompost a substrát opatřený certifikátem Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze. Oba tyto produkty lze zakoupit ve všech sběrných dvorech provozovaných společností, v případě zájmu o větší množství lze produkty zakoupit přímo na kompostárně. Dále je kompost či substrát využíván pro rekultivaci skládky nebo společností Lesy ČR pro výsadbu nové zeleně.

Celou výrobu kompostu zajišťují pouze tři lidé. S pomocí překopávače, nakládače, drtiče a bubnového síta ročně připraví okolo 3,5 tisíce tun hnojivá. Z vyrobeného kompostu se následně vyrábí také substrát, který je smíchán v poměru 1:1 se zeminou. Kvalita finálních produktů je chemicky testována externí firmou, ale taky ve vlastní laboratoři, kde se provádí především zkouška pH, která je velmi důležitá.

Kompostování probíhá stejně jako na zahradě. Jen je vše uzpůsobeno pro větší objemy a technikou urychleno. Velmi závislý je celý proces na počasí. Pro výrobu kompostu není vhodné ani velké sucho, ani velké mokro. V prvním případě se může stát, že nedojde k procesu rozkladu biologické hmoty a potřebné bakterie a kvasinky se řádně nenarnnoží. Vtom druhém případě dochází k přerušení nebo úplnému zastavení tlení. Kompost zraje přibližně dva měsíce.

I když by se mohlo zdát, že přes zimu je kompostárna uzavřena, opak je pravdou. V zimní sezóně se pracuje na údržbě strojů, ale hlavně se drtí větve z podzimního ořezu stromů a po vánocích se zde zpracovávají vánoční stromky. Dřevní štěpka je míšena s ostatní zelení, především s trávou v poměru 3:7.

bottom of page